Amiről az arcképek mesélnek

Nemzeti Portrétár Közhasznú Alapítvány

Újra itthon a világot megjárt portréfestmény

Idén szeptemberben a Magyar Nemzeti Portrétárhoz került letétbe Platthy Anna (1742-1809), a bánfalvi földbirtokos Platthy család leszármazottjának kiváló állapotban megmaradt portré festménye. A portré kalandos utat járt be, de Hollandián keresztül hazaérkezett a fordulatos életű festmény. A kép jelenleg a Nemzeti Portrétár "Hazatért magyarok" című kiállításának az egyik remeke.

20230919_104840.jpg

 Platthy Anna

Hazatért magyarok


A portré hazakerülése a felelős gondolkodású utódoknak köszönhető, akikkel Hollandiában vette fel a kapcsolatot
Reicher Péter a Portrétár vezetője. Ottovay Kata - a festmény jelenlegi tulajdonosa, és a képen szereplő Platthy Anna nyolcadik nemzedékének tagja - nagyon együttműködőnek bizonyult.

A Nemzeti Portrétár meghívására Kata, és testvére Zsófia, nyár elején meglátogatták az alapítvány éppen aktuális "Hazatért magyarok" című kiállítását. A látogatás hatására úgy döntöttek, hogy a festménynek legjobb helye a Portrétárban lesz Budapesten, ahol jelentőségének megfelelően vigyáznak rá, megőrzik, és a történetét felkutatják. Így a festmény szeptember elején megérkezett a kiállítóterembe, ahol azóta is jelentős darabja az állandó kiállításának.

Egy kis családtörténet


A portrén megörökített
Lónyai Lászlóné Platthy Anna nagyanyja Vay Borbála volt, aki 1716 áprilisában testvéreivel - özv. Teleki Lászlóné Vay Annával és Vay Lászlóval - kötött egyezség alapján férjével, Platthy Sándorral (1677-1717) megkapta a teljes bánfalvai birtokot. Fiúk, Platthy Imre és neje, Szirmay Anna építtették a jelenleg is álló bánfalvai kastélyt 1752-ben.

image0.jpeg

Lónyai László és felesége Egerváry Erzsébet

Hazatérő értékek

 
A Platthy család és Bánfalva XVIII. századi kapcsolatának fontos dokumentumait Vladár Pál (1925-2013) őrizte meg Venezuelában, mely a családi levéltár megmaradt dokumentumaival együtt már korábban a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltár őrzésébe került. A Nemzeti Portrétár befogadásával ezúttal végre itthon, a portré is otthonára talált.

 

Forrás: Egy festmény két példányának utóélete Bánfalvától Venezueláig és Hollandiáig
(dr. Galánthay Zsombor összefoglalója, 2017)

 

A bejegyzés trackback címe:

https://nemzetiportretar-bb21.blog.hu/api/trackback/id/tr5418221275

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Facebook oldaldoboz

Leírás

A Nemzeti Portrétár Magyarország legnagyobb portrégyűjteménye, amelyet történészeknek, művészettörténészeknek, oktatóknak, illusztrátoroknak, amatőr kutatóknak, családfakutatóknak ajánlunk! Az adatbázis használata ingyenes! www.npg.hu

süti beállítások módosítása